Jak dbać

Dekoracje na gałęzi

Makramy powstały z naturalnych sznurków bawełnianych. Traktuj je z ostrożnością, wtedy będą cieszyć Twoje oko bardzo długo. Makramy ścienne w okresie letnim polecam wietrzyć na balkonie. Dodatkowo można je również oczyszczać odkurzaczem używając bardzo wąskiej końcówki.
 
Dekoracje wyplecione na gałęzi nie dajemy do pralki. Po pierwsze dlatego, że nie możemy zdjąć je z gałęzi, a po drugie – ogólnie radzę unikać pralki przy makramach 🙂 Sznurek jest bardzo delikatnym materiałem. Nigdy nie możemy być pewni jak się zachowa ten konkretny sznurek. Przewietrzenie i odkurzenie raz na trzy tygodnie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Elementy rozczesane

Najłatwiejsze w pielęgnacji są makramy wykonane ze sznurka plecionego. Sznurek skręcany i potrójnie skręcany jest znacznie cięższy w utrzymaniu. Poniżej przygotowałam dla Ciebie małą ściągawkę:
  • pierz tylko ręcznie, w letniej (do 30 stopni) wodzie, nigdy nie wiruj i nie wyżymaj,
  • nie stosuj detergentów, w sytuacjach wyjątkowych możesz użyć trochę naturalnego mydła, po kąpieli koniecznie rozłóż dekorację na płasko, delikatnie rozciągnij i pozostaw do naturalnego wysuszenia.
Jeżeli obawiasz się o zachowanie wzoru i kształtu:
  • użyj wąskiej szczotki odkurzacza z zachowaniem około 15 cm odległości od splotów (ok. 15-20 cm),
  • rozczesane elementy makramy rozczesz i popraw grzebieniem do włosów,
  • pamiętaj, rolka do ubrań raz na dwa tygodnie zdziała cuda 🙂
Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, pisz śmiało 🙂